[01] Żyć przez krótką chwilę czy też w ogóle nie żyć?-Dziewczyna z Pomarańczami

Cześć!
Autor: Jostein Gaarder 
Tytuł: Dziewczyna z pomarańczami 
Seria:---
Liczba stron:142
ISBN: 978-83-8015-161-1 
Wydawnictwo: Czarna Owca 
Moja ocena: 8/10


Dziewczyna z Pomarańczami jest to bardzo smutna, wzruszająca i piękna książka, której narratorem jest 15-letni chłopiec George, razem ze swoim zmarłym ojcem Janem. Ojciec Georga zmarł, kiedy był mały , kiedy chłopiec ma 15 lat, babce przypominają się słowa, które wypowiedział jej syn przed śmiercią, żeby nigdy nie wyrzucała czerwonej spacerówki. W tej spacerówce, był ukryty list do Georga. Ojciec w swoim liście, opisuję przepiękną historię, jak poznał Dziewczynę z Pomarańczami. Okazuję się, że poznał ją w autobusie, Dziewczyna ta miała w torbie pełno pomarańczy, Jan Olav myślał że się jej zaraz wysypią i kiedy próbował je ratować, to właśnie przez niego, pomarańcze rozsypały się po autobusie. Jan Olav, bez przerwy myśli o tej dziewczynie i próbuje ją odnaleźć, kilka razy ją odnajduję ale dziewczyna zdradza mu tylko pewne rzeczy. Ojciec opisuję w liście swój fragment życie od rozpoczęcie studiów medycznych, aż do śmierci. W liście, także pojawiają  się bardzo ważne pytania  do, Georga jednym z najważniejszym było te: „Co byś wybrał, gdybyś miał taką szansę? Zdecydowałbyś się żyć na Ziemi przez krótką chwilę, aby po kilkudziesięciu latach zostać wyrwanym z tego świata i nigdy już tu nie powrócić? Czy też byś z tego zrezygnował”?

Książka ta posiada świetnie wykreowanych bohaterów, którzy nie bywają irytujący jak to bywa czasem. Sama historia zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest bardzo wzruszająca i warta zapamiętania. na pewno długo nie zapomnę tej książki. Mimo tak małej ilości stron wiele się dzieje. Sam autor porusza w niej bardzo ważne kwestie życiowe. Zadając pytania Georgowi pyta nas czytelników co zrobilibyśmy my na miejscu głównego bohatera. Chce nam pokazać co tak naprawdę w życiu jest warte.

Pragnę zauważyć, że okładka jest bardzo pomysłowa. Nie jest taka jak większość tylko zawiera wycięte okno, dzięki któremu możemy zobaczyć wszechświat i pomarańczę. Bo ta książka porusza nie tylko temat dziewczyny z pomarańczami, ale też i ludzką ciekawość na temat wszechświata. Co tam się znajduje.

Polecam tą książkę, ponieważ jest w niej opisana piękna historia w której jedna osoba dla drugiej leci samolotem, do innego kraju, aby tylko tą drugą  zobaczyć. Co jest naprawdę mało spotykane, ale nie tylko z tego powodu również dlatego, że książka zawiera po prosu piękną historię, którą trzeba poznać.  

Udostępnij ten post

12 komentarzy :

 1. Słyszałam o tej książce, więcej niż można by się się spodziewać.
  Książka jest bardzo króciutka, ale kto powiedział, że krótka książka nie może przekazać nam tego, co przekazuje nam długa? Z pewnością sięgnę, po tę pozycję myślę, że będzie warto, oraz że się nie zawiodę :-)
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno się nie zawiedziesz książka jest cudowna :D

   Usuń
 2. Może się skuszę :D
  Nominowałam Cię do TAGu
  http://coraciemnosci.blogspot.com/2016/02/walentynkowy-tag-by-kittyailla.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam :P Dzięki za nominację :*

   Usuń
 3. Zostałaś nominowana do LBA! Zapraszam do mnie :))

  justixowyblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę całkiem nie dawno. Zdobyła u mnie 10/10! Przepiękna opowieść o życiu i śmierci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam ją całkiem nie dawno i podzielam twoje zdanie, ale według mnie pisarz mógł jeszcze więcej napisać, o tym co działo się potem, może o tym co George znalazł w komputerze? :D

   Usuń
  2. Właśnie! To było przecież takie ciekawe :(

   Usuń
  3. Nie mogłam się doczekać ,kiedy to się stanie , a tu koniec książki to było przykre :'(

   Usuń